JM de Guzman, Sylvia Sanchez top winners of Star Awards for TV

JM de Guzman, Sylvia Sanchez top winners of Star Awards for TV

MANILA—Another successful event of the Philippine Movie Press Club(PMPC) was its recent virtual awarding of the Star Awards for Television held October 17 via STV and RAD channels.

The cut off for all the TV shows reviewed and screened was from September 2019 up to August 2020, which involved the ABS CBN prior to losing its franchise.

The Best TV Station was ABS-CBN 2 while JM de Guzman and Sylvia Sanchez won the Best Drama Actor and Best Drama Actress respectively.

Sunshine Dizon won the Best Single Performance By An Actress category and Seth Fedelin won the  Best Single Performance by An Actor.

Proclaimed Best Supporting Actor was Roderick Paulate and Best Supporting Actress was Aiko Melendez.

Vic Sotto was the Best Comedy Actor and Manilyn Reynes was the Best Comedy Actress.

Recipient of the the German Moreno Power Tandem of the Year was the loveteam of Seth Fedelin at Andrea Brillantes (SethDrea), while Boy Abunda was awarded the Ading Fernando Lifetime Achievement Award and Korina Sanchez  was bestowed the Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement Award.

Hosted by Congressman Alfred Vargas and Sanya Lopez, performers of the event were  Zsa Zsa Padilla, Gerald Santos, Ima Castro and Christian Bautista.

The 34th PMPC Star Awards For Television is led by its president Roldan Castro with support of the officers and members of the club. Partners for the recent awards night were the Film Development Council of the Philippines (FDCP) headed by its Chairperson Liza Diño-Seguerra Part of the success was Beautederm  CEO and President  Rhea Anicoche Tan. The virtual show was directed by Pete Mariano.

The following are the list of winners: 

 BEST CHILDREN SHOW

Talents Academy (IBC 13)

 BEST CHILDREN SHOW HOST

Anastacia Paronda, Candice Ayesha Paronda,Madisen Go, Gracelle  Joace Jimenez, Sedrick Ganolon (Talents Academy/IBC 13)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM

The Clash (GMA 7)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST

Luis Manzano (I Can See Your Voice /ABS-CBN 2)

BEST LIFESTYLE SHOW

Taste Buddies (GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW HOST

Solenn Heussaff and Gil Cuerva (Taste Buddies/GMA News TV)

BEST TRAVEL SHOW

G Diaries/ABS-CBN 2

BEST TRAVEL SHOW HOST

Ernie Lopez (G Diaries/ABS-CBN 2)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM

The Bottomline (ABS-CBN 2)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST

Boy Abunda (The Bottomline/ABS-CBN 2)

BEST MORNING SHOW

Umagang Kay Ganda/ABS-CBN 2)

BEST MORNING SHOW HOST

Daniel Razon, Angela Lagunzad, Angelo ‘Diego’ Castro III, Rheena Villamor, Barba-Cabodil-De Vera, Dr. Joseph Lee and Dr. Bong Santiago  (Good Morning Kuya/UNTV 37)

BEST NEWS PROGRAM

TV Patrol (ABS-CBN 2 )

BEST MALE NEWSCASTER

Julius Babao (Bandila/ABS CBN 2)

BEST FEMALE NEWSCASTER

Vicky Morales (24 Oras/GMA 7)

BEST MAGAZINE SHOW

Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA 7)

BEST MAGAZINE SHOW HOST

Jessica Soho (Kapuso Mo Jessica Soho/GMA 7)

BEST HORROR/FANTASY PROGRAM

Daig Kayo Ng Lola Ko (GMA 7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM

I -Witness (GMA 7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST

Atom Araullo (The Atom Araullo Special/GMA 7)

BEST CELEBRITY TALK SHOW

Tonight With Boy Abunda (ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST

Boy Abunda ( Tonight With Boy Abunda/ ABS-CBN)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM

Born To Be Wild (GMA 7)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST

Dingdong Dantes (Amazing Earth/GMA 7)

And Kim Atienza (Matanglawin/ABS-CBN 2)

BEST VARIETY SHOW

It’s Showtime (ABS-CBN 2)

BEST FEMALE TV HOST

Amy Perez (It’s Showtime/ABS-CBN 2)

BEST MALE TV HOST

Vice Ganda (It’s Showtime/ABS-CBN 2)

BEST MUSICAL VARIETY SHOW

Young Once Upon A Time (NET 25)

BEST DRAMA  ANTHOLOGY

Ipaglaban Mo (ABS-CBN 2)

BEST COMEDY SHOW

Pepito Manaloto (GMA 7)

BEST COMEDY ACTOR

Vic Sotto (Daddy’s Gurl/GMA 7)

BEST COMEDY ACTRESS

Manilyn Reynes (Pepito Manaloto/GMA 7)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM

Healing Galing (TV 5)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST

Edinell Calvario (Healing Galing/TV 5)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Sunshine Dizon (Magkano Ang Forever/ Tadhana/ GMA 7)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR

Seth Fedelin ( Ilog/ Maalaala Mo Kaya/ ABS-CBN 2)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY

Joaquin Domagoso (All-Out Sundays/GMA 7)

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY

Kaori Oinuma ( Mata/ MMK/ ABS-CBN 2)

BEST CHILD PERFORMER

Enzo Pelojero  (Starla / ABS-CBN)

 BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS

Aiko Melendez (Primadonnas/ GMA 7)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR

Roderick Paulate ( One of the Baes/ GMA 7)

BEST DRAMA ACTOR

JM de Guzman ( Pamilya Ko/ ABS-CBN 2)

BEST DRAMA ACTRESS

Sylvia Sanchez ( Pamilya Ko/ ABS CBN 2)

 BEST DAYTIME DRAMA SERIES

Magkaagaw ( GMA 7)

BEST PRIMETIME TV SERIES

Pamilya Ko (ABS-CBN 2)

BEST TV STATION

ABS-CBN 2

Special Awards

ADING FERNANDO LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Boy Abunda

EXCELLENCE IN BROADCASTING LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Korina Sanchez

GERMAN MORENO POWER TANDEM  OF THE YEAR- 

Andrea Brillantes at Seth Fedelin (SethDrea)  

Leave a Reply